ঘৰতে বহি টকা উপাৰ্জন কৰাৰ ৫টা উপায়

 বৰ্তমান ক’ভিড ১৯ মহামাৰীৰ সময়ত সকলো মানুহে আৰ্থিক সমস্যাৰ সন্মুখীন হ’ব লগা হৈছে । এই আৰ্থিক সমস্যাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবৰ বাবে মই এই লেখাৰ জৰিয়তে ঘৰতে বহি টকা উপাৰ্জন কৰাৰ ৫টা পদ্ধতিৰ কথা আপোনালোকৰ লগত আলোচনা কৰিম ।

টকা উপাৰ্জন কৰাৰ ৫টা পদ্ধতি

ঘৰতে বহি টকা উপাৰ্জন কৰাৰ ৫টা উপায়

১) Blogging/ ব্লগিংঃ

Blogging/ ব্লগিং হৈছে টকা উপাৰ্জন কৰাৰ এনে এটা পদ্ধতি য’ত আপুনি আপোনাৰ সকলো জ্ঞানৰ ভঁৰাল আন মানুহৰ মাজত বিলাই টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে । এইয়া এক দীঘলীয়া পদ্ধতি, অৰ্থাৎ এই পদ্ধতিৰ দ্বাৰা টকা উপাৰ্জন কৰিবলৈ অলপ সময়ৰ প্ৰয়োজন । আপোনালোকে পঢ়ি থকা এই প্রবন্ধটোও এক প্ৰকাৰৰ ব্লগিং। এইটো পদ্ধতিৰ দ্বাৰা এজন মানুহে মাহেকত প্ৰায়  ৩০,০০০-৫০,০০০ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে । ইয়াৰ বিষয়ে সবিশেষ জানিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰক ।

২) Affiliate Marketing/ এফিলিয়েট মাৰকেটিং

এফিলিয়েট মাৰকেটিং (Affiliate Marketing) হৈছে এনেকুৱা এটা পদ্ধতি য’ত আপুনি আপোনাৰ কোনো ধৰণৰ টকা বিনিয়োগ নকৰাকৈ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে । এই পদ্ধতিৰ বিষয় কৈ শেষ কৰিব নোৱাৰি । কিন্তু মই চুটিকৈ এই বিষয়ে অলপমান উপস্থাপন কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছো । এই পদ্ধতি বিশেষকৈ অনলাইনত হয় । 

এই এফিলিয়েট মাৰকেটিং পদ্ধতিত আমি যিকোনো এটা প্ৰতিষ্ঠানৰ পৰা এজন এফিলিয়েট মাৰকেটাৰ হৈ সেই প্ৰতিষ্ঠানটোৰ বাবে কিবা বস্তু বা কিবা পৰিষেৱা (service)  বিক্ৰী কৰিব লাগিব । যাৰ বাবে প্ৰতিষ্ঠানটোৱে আমাক কিছু টকা দিব । কিন্তু এই টকাৰ পৰিমাণ নিৰ্ভৰ কৰিব আপোনাৰ কৰিব পৰা বিক্ৰীৰ ওপৰত । এইটো পদ্ধতিৰ দ্বাৰাও এজন মানুহে মাহেকত প্ৰায়  ৩০,০০০-৫০,০০০ টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে । কিন্তু মনত ৰাখিব এই টকাৰ পৰিমাণ নিৰ্ভৰ কৰিব আপোনাৰ কৰিব পৰা বিক্ৰীৰ ওপৰত । কাৰণ বিক্ৰী নহলে কোম্পানীয়ে আপোনাক পইচা নিদিয়ে । ইয়াৰ বিষয়ে সবিশেষ জানিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰক ।

৩) YouTube/ ইউটিউব ঃ

বৰ্তমান সময়ত বেছিকৈ জনপ্ৰিয় হোৱা এটা প্ৰচাৰ মাধ্যম হৈছে YouTube/ ইউটিউব । ডিজিটেল ইণ্ডিয়াৰ আৰম্ভৰে পৰা ভাৰতবৰ্ষৰ প্ৰায় সকলো মানুহৰে হাতে হাতে স্মাৰ্টফোন হোৱা বাবে এই মাধ্যমটো বহুত বেছি জনপ্ৰিয় হৈছে ।

এই প্ৰচাৰ মাধ্যমত টকা উপাৰ্জন কৰিবলৈ আপোনাৰ কোনো এটা বিষয়ৰ ওপৰত জ্ঞান থকাটো বৰ প্ৰয়োজন । কাৰণ আপুনি জনাখিনি ভালদৰে উপস্থাপন কৰিব পাৰিলেহে মানুহে আপোনাৰ ভিডিঅ চাব । গতিকে আপুনি এক নিশ্চিত বিষয়বস্তুৰ ওপৰত ভিডিঅ বনালেহে টকা উপাৰ্জন কৰিবলৈ সহজ হব । 

এইটো পদ্ধতিৰ দ্বাৰা এজন মানুহে মাহেকত প্ৰায়  ৩০,০০০-৫০,০০০ টকা বা কেতিয়াবা তাতোকৈ অধিকো উপাৰ্জন কৰিব পাৰে । কিন্তু এই উপাৰ্জন আপুনি দিয়া ভিডিঅৰ ভিউজৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব ।  

৪) Social Media/ ছ’ছিয়েল মিডিয়া 

নিশ্চয় । আপুনি ঠিক পঢ়িছে, বৰ্তমান বহুলভাৱে ব্যৱহৃত  ছ’ছিয়েল মিডিয়াৰ দ্বাৰাও আপুনি আপোনাৰ পইচা উপাৰ্জনৰ পথ বাছি উলিয়াব পাৰে । অৰ্থাৎ, সৰল ভাষাত কবলৈ গলে যদি আপুনি নৃত্য, মোডেলিং বা আপোনাৰ কথাৰ দ্বাৰা আনক কিবা এটা কামৰ বাবে প্ৰভাবিত আদি কাম কৰিব পাৰে, তেন্তে তাৰ বাবদ আপুনি টকা উপাৰ্জন কৰিব পাৰে । 

৫) Fiverr/ UpWork

যদি আপোনাৰ টেকনিকেল জ্ঞান আছে বা আপুনি যদি এনে কাম কৰি ভাল পাই, তেনেহ’লে এই দুটা মাধ্যমৰ জৰিয়তেও আপুনি নিজৰ বাবে টকা উপার্জন কৰিব পাৰে । এই দুটা প্লেটফৰ্মত থকা ভাগবোৰ তলত দিয়া হ’ল-

  • Graphic and Design
  • Digital Marketing
  • Writing and Translation
  • Video and Animation
  • Music and Audio
  • Programming and Tech
  • Data
  • Business
  • Lifestyle

আৰু বহুতো ধৰণৰ ভাগ তাত আছে । যদি আপুনি ইয়াৰ বাবে ইচ্ছ্য়ুক তেন্তে তলত দিয়া লিংকত ক্লিক কৰি চাব পাৰে ।

UpWork                 Fiverr

আজিৰ বাবে ইমানেই। যদি আপোনাকে এই পোষ্টতো পঢ়ি ভাল পাইছে, তেন্তে পোষ্টতো লাইক কৰক আৰু শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আপোনালোকৰ যদি কিবা প্ৰশ্ন আছে তেনেহলে তলত কমেণ্ট কৰি জনাওক ।

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Jeet Kalita

Jeet Kalita

Hi, I am Jeet Kalita.
I am sharing my personal experience, tips& tricks, and some exclusive information. Keep learning

Leave a Reply

Social Media

Most Popular

Get The Latest Updates

Subscribe To Our Weekly Newsletter

No spam, notifications only about new products, updates.

Categories

On Key

Related Posts

affiliate link

What Does Affiliate Link Mean?

An affiliate link is a specific URL that contains the affiliate’s ID or username. In affiliate programs, advertisers use affiliate links to record the traffic